מה זה החרא הזה – איש של לילה

פורסם בתאריך: 21/05/2015

מה זה החרא הזה כפי שנכתב באחת הביקורות המיתולגיות על אלבומו של בוב דילן הוא המקום אליו סינגלים חדשים מגיעים. כדי למות .
אמיר מינץ, ירושלמי, נשוי פלוס שתיים. ראה כמעט הכל בחייו, אך טרם השתגע. אחרי שהשתתף בקרבות של צוק איתן, הוא החליט שהגיע הזמן לשתף אותנו בתובנות על החיים בכלל ועל מוזיקה ישראלית בפרט.

רוני דלומי – איש של לילה
מילים: רוני דלומי לחן: רוני דלומי ואביב קורן

רוני דלומי היא החלום הרטוב של הרדיו הישראלי. היא הבת של השכנים, היא מתוקה, מלאכית, אמינית, נקייה, לא עושה סמים, לא שותה, לא מעשנת ובשתי-מילים ובעדינות.. משעממת תחת.

השם של השיר איש של לילהמיד גרם לי לחשוב על איש של לילה אמיתי שקראו לו צארלס בוקובסקי שהיה אחד מגדולי המשוררים והסופרים האמריקאיים של המאה העשרים. בוקובסקי היה ידוע כשתיין כבד, עני מרוד, מסומם שמרבית חייו עבד כפועל פשוט וחייו התנהלו על הציר של דירות שכורות עבודות מייאשות בנות זוג ללא שיניים ועוני מחפיר.

אז רוני כתבה שיר על זה שהיא אשה של בוקר והגבר שלה הוא איש של לילהרוני כותבת:” אני אחת כזאת שבוקר בא לי טוב. לא כמו בלילה כשכל ההגנות שבי הולכות לישון, צריכה אותך קרוב“.
בדיוק על זה כתב בוקובסקי את המילים הבלתי נשכחות:” איך לעזאזל יכול אדם להנות מלהתעורר ב-6:30 בבוקר על ידי שעון מעורר, לזנק מהמיטה, להתלבש, לאכול בכח, לחרבן, להשתין, לצחצח שיניים ולסדר את השיער, אז להילחם בפקקים כדי להגיע למקום שבו אתה בעצם מרוויח כסף עבור מישהו אחר ועוד נדרש ממך להיות אסיר תודה על ההזדמנות לעשות זאת?”

מכאן לא קשה להבין שרוני דלומי וצרלס בוקובסקי הם הפכים, לא רק בשעות השינה אלא גם בעובדה שבוקובסקי חיפש ורדף אחרי האמת שלו ומצא אותה באמריקה התחתונה הענייה והמוזנחת, בפצעים המוגלדים שנקראים החיים האמיתיים. בוקובסקי מצא גאולה דרך הביביםדלומי לא תמצא גאולה לעולם, פשוט כי היא לא מחפשת גאולה. לא בטוח שהיא מבינה את משמעות המילה. לרוני דלומי אין אמת. היא לא אמיתית ולא אמינה. יש לה הרבה אמיתות או כמו שאמר פעם גראוצו מרקס:”יש לי עקרונות אבל אם זה לא מתאים לכם יש לי עוד כמה“.

רוני דלומי - הבת של השכנים. חסרת אמת - צילום יחצ

רוני דלומי – הבת של השכנים. חסרת אמת – צילום יחצ

לרוני דלומי אין עקרונות אבל אם זה לא מתאים לפלייליסט של גלגלצ היא תמצא עוד עקרונות העיקר שישמיעו אותהאין בה את הדחף ואת היכולת לחשוף את האמת המדממת והכואבת של היותנו בני אדם בודדים בעולם שמאבד את שפיותוהדחף היחידי של דלומי הוא להיכנס לפלייליסט גלגלצ וזה לא מספיק כדי לרגש.

מה עושה זמר לזמר גדול?מה עושה כותב לכותב גדול?העובדה הפשוטה החותכת שאין לו לאן ללכת. כלומר האם אנחנו מאמינים לוהאם אנחנו מזדהים איתוהאם הכתיבה שלו מחדשת לי משהו על חיימה יש לרוני דלומי לחדש למילואמניק שראה את המוות מול העינייםהשיר הזה כמו שאר השירים הדלוחים של דלומי הם כמו מים על שמן. זה לא מרגש, לא מחדש, לא נוגע ובעיקר לא אמין. אני לא מאמין לאף מילה של רוני דלומי ואם אין אמונה איך נתרגש?

אחרי כל השנים עדיין משהו בוסרי - רוני דלומי - צילום יחצ

אחרי כל השנים עדיין משהו בוסרי – רוני דלומי – צילום יחצ

הלחן והטקסט של השיר החדש של דלומי הוא במילה אחתדלוח. זה לא שיר שייכנס לפנתאון המוזיקה הישראליתהוא יושמע כמה שבועות וייעלם מחיינו כמו עימאד מורנייה. דלומי מזכירה לי משקית תש מפונקת מרמת אביב שמנסה להבין מצוקות ובעיות של חיילים ממגדל העמק וקריית מלאכימה לה ולזההיא טובה בלארגן פריסות מעולותבורקס קר קולה חמה ומעדני חלבלא יותר.

יש משהו בוסר בדלומיאחרי כל השנים בתעשייה היא עדיין בוסרית, יש הרגשה שעוד לא מצאה את הקול שלה. מקווה בשבילה ובשבילנו שהיא תמצא את עצמה, תמצא מה היא רוצה להגיד ואיך היא רוצה להגיד את זההיא זמרת מצויינת דלומי, אבל היא חייבת לכוון יותר גבוה. אני יכול לחשוב על לפחות 5 זמרות שהלוואי ודלומי הייתה שואבת מהן קצת השראה:פטי סמיתקריסי היינד, דבי האריגניס גופלין ושריל קרואו. זמרות שרצו להגיד משהו על החיים, זמרות שכשהן שרות, אתה מאמין להן. אבל דלומי מעדיפה ללכת על בטוח, לעשות את מה שהיא עושה כבר שנים, לא לצאת מהמשבצת, לא לצאת מעטיפת הצלופן. לשיר ולכתוב ולא להגיד שום דבר משמעותינאדה.

לעמוד הפייסבוק של רוני דלומי – לוחצים כאן.


תגובות

 1. מאת: אופיר ב: 2015-05-24 [הגב/י]

  מה זה החרא הזה? הטור הזה? מילים כמו חול….לך שן על האף:) מעביר ביקורת על בחורה שבחיים לא יגיע לקרסוליים שלה:)

 2. מאת: ליאור ב: 2015-05-25 [הגב/י]

  כמה תיסכול בטור אחד…

 3. מאת: טל ב: 2015-06-21 [הגב/י]

  עם דבר אחד אני מסכימה – השיר הזה , כשהוא מושמע , גורם לי לזפזפ במהירות לכל תחנה אחרת שהיא.
  אבל לדלומי קול נפלא, והיא יודעת לעבוד קשה בלי לעשות לעצמה הנחות רק כי “היא זכתה בכוכב נולד”, והיא תגיע רחוק רחוק רחוק בקריירה שלה.

כתבו לנו דעתכם...

השאר/י תגובה