מארק אליהו – חולות

פורסם בתאריך: 17/09/2013

אלבומו השני של נגן כלי הקשת הפרסי קמנצ’ה והמלחין מארק אליהו נותן לנו הזדמנות נוספת להתוודע לפנומן. מארק אליהו מגיע לדיסק השני שלו כאשר מאחוריו הופעה בטקס פרס נובל, התלמדות ארוכת ימים אצל שני מאסטרים של סאז וקמנצ’ה, זכייה בפרס אופיר על הפסקול ל”בלדה על האביב הבוכה”, עבודה עם ריטה, עידן רייכל, ברי סחרוף ועוד ועוד. המוסיקה של אליהו היא מוסיקת פולקלור שמכניסה ל’זון’ אחר – היא מפה ולא מפה, היא שורשית, היא ענוגה, היא חזקה והיא בוודאי לא מהסוג המתנגן במקומותינו, וחבל.

הקטע הפותח “קרוואן”, הוא קטע מדברי רב נגנים וביניהם אביו של אליהו, פרץ, מוסיקאי ידוע בפני עצמו. יחד עם “נסיעה” הם מהווים כניסה מתונה ומאופקת לאווירה של המסע. הקטע “געגועים” שנכתב ע”י  פרץ אליהו (האב) מכניס כבר מימד של עומק וצבעוניות ואווירת המסע מתעבה ושואבת אותנו פנימה. שיר הנושא מתוך הסרט “בלדה לאביב הבוכה” מארח את אישתאר ורינת בר לדואט עם שלושה עשר נגנים. האנסמבל עם קולותיהן היפהפיים של שתי המבצעות מצליח ויוצר שיר יוצא דופן שיכול לגשר על הפער בין המוסיקה של אליהו לבין טעם הקהל הרחב.

Zohar Ron

מוסיקה לא שגרתית, אך קליטה, חכמה, צבעונית ואינטליגנטית – צילום זהר רון

הקטע “קרב שתייה”, גם הוא מתוך הסרט, הוא קטע קצבי שמתכתב עם המוסיקה הים תיכונית השורשית והגיטרה של יהודה קיסר. הקצב הסוחף ממשיך גם בקטע הנושא של האלבום,גם הוא מאת אביו של מארק, “חולות”. אולי הבחירה בקטע הקצבי לחולות הנודדים מפתיעה אבל יש כאן בהחלט קטע מלא מעוף שמצליח לייצג את המדבריות בדרך צבעונית ומהנה. (בהקשר הזה כדאי לשמוע את “רוח דרומית” של להקת “שמיים” מ1980).

הרבה כוח ב”ניגון נאווה” של פרץ אליהו והנגנים (פרץ ומארק אליהו,אלון אמאנו קמפינוירון פאר, גלעד אפרת ואיתמר דוארי) מבצעים בוירטואוזיות ובתיאום את הקטע הטוב בינתיים באלבום, גם “ציפור האש” מבליטה את יכולת ההלחנה הגבוהה של שני הדורות למשפחת אליהו. בהשראת שירו של אבן גבירול “שחר אבקשך” מלחין אליהו האב פנינה של ממש ומארח את ניסים לוגסי בתפקיד שירה קטן ומקסים. הקטעים “חוזר” ו”נסיעה” בגרסתו השנייה והפעם, שני הקטעים הרכים וארוכי הנשימה לא מכניסים אותנו ליצירה כבתחילה, אלא מובילים אותנו ברכות וביופי רב לקראת פרידתנו ממנה. הקטע האחרון, “תשעת המופלאים” הוא קטע קצבי שמשלב יותר מבכל קטע אחר באלבום צליל מודרני עם השורשיות והבסיסיות של מארק אליהו ואף הוא מן הטובים באלבום.

מארק אליהו הוא יוצר מחונן שמביא לנו מוסיקה לא שגרתית, אך קליטה, חכמה, צבעונית ואינטליגנטית, אז למי שרוצה לשנות הרגלים ולצאת מעורו- הנה ההזדמנות .


כתבו לנו דעתכם...

השאר/י תגובה